Hakutulos
Työpaikkakohtainen ID-numero: 2QTI4A
Company logo

Solution Engineer / System Developer, tuotteen konfigurointiratkaisut

Haluatko kehittää tuotteen konfigurointiratkaisuja, integraatioita ja liiketoimintakriittisiä järjestelmiä kansainvälisessä teknologiaympäristössä? Tässä roolissa yhdistyvät hands-on kehitys, käyttäjien tukeminen ja ratkaisujen jatkuva parantaminen.

Vaasa (ensisijaisesti) tai Helsinki tai Turku

Elokuun alussa

Kokoaikainen, vakituinen työsopimus Academic Workin konsulttina

Vuokratoimeksianto

Mahdollisuus etätyöskentelyyn

vihreä työpaikka

Tehtävänkuvaus

Etsimme asiakkaallemme Solution Engineeriä / System Developeria työskentelemään tuotteen konfigurointiratkaisujen, CPQ-tyyppisten järjestelmien ja niihin liittyvien integraatioiden parissa. Asiakasyritys on kansainvälinen teknologiayritys, jonka ratkaisuilla on merkittävä rooli teollisuuden ja kestävän teknologian kehityksessä.

Tehtävässä pääset kehittämään ja ylläpitämään sekä valmiita konfigurointialustoja, kuten Tacton CPQ, että asiakkaan omia sisäisiä järjestelmiä. Rooli ei ole puhdas koodarirooli valmiissa kehitystiimissä, vaan itsenäinen ja monipuolinen tehtävä, jossa ratkot käyttäjien tarpeita, teet muutoksia suoraan järjestelmiin ja viet kehitystoiveita käytännön ratkaisuiksi.

Sijaintitoiveena on ensisijaisesti Vaasa, jossa suuri osa järjestelmän käyttäjistä ja liiketoiminnan sidosryhmistä toimii. Myös Helsinki ja Turku ovat mahdollisia sijainteja, mikäli sinulla on valmiutta matkustaa ajoittain Vaasaan sekä kokemusta vaatimusten keräämisestä sekä yhteistyöstä etäympäristössä.

Tarjoamme

Tässä tehtävässä pääset mukaan kehittämään liiketoimintakriittisiä tuotteen konfigurointiratkaisuja ympäristössä, jossa käyttäjätarpeet, tekninen kehitys ja järjestelmäintegraatiot kohtaavat. Rooli sopii erityisesti henkilölle, joka viihtyy itsenäisessä asiantuntijatyössä ja haluaa päästä konkreettisesti vaikuttamaan siihen, miten ratkaisuja kehitetään ja viedään eteenpäin.

Tarjoamme sinulle:

  • Palkkahaarukan noin 3700–4700 €/kk osaamisesi ja kokemuksesi mukaan
  • Monipuolisen roolin product configuration-, CPQ-, integraatio- ja kehitystehtävien parissa
  • Yhteistyötä käyttäjien, arkkitehtien, liiketoiminnan ja teknisten asiantuntijoiden kanssa
  • Hybridimahdollisuuden tehtävän sijainnista ja työn tarpeista riippuen

Työtehtävät

Työpäiväsi voi sisältää esimerkiksi käyttäjiltä tulleiden kehityspyyntöjen läpikäyntiä, järjestelmämuutosten tekemistä, virheiden selvittämistä koodista, API-rajapintojen ja integraatioiden tarkastelua sekä teknisten ratkaisujen suunnittelua yhdessä Solution Architectin ja muiden sidosryhmien kanssa.

Roolissa noin puolet työajasta painottuu käytännön kehittämiseen. Samalla olet lähellä järjestelmän käyttäjiä ja pääset ymmärtämään, miten tuotteen konfigurointiratkaisut tukevat laajempia liiketoiminta- ja suunnitteluprosesseja. Tehtävässä menestyminen edellyttää kykyä tarttua epäselviinkin asioihin, selvittää ratkaisuja itsenäisesti ja viedä käyttäjien tarpeita konkreettisiksi parannuksiksi.

Tehtävässä vastaat esimerkiksi seuraavista kokonaisuuksista:

  • Tuotteen konfigurointiratkaisujen ja CPQ-tyyppisten järjestelmien kehittäminen ja ylläpito
  • Muutosten ja korjausten tekeminen järjestelmiin käyttäjäpalautteen ja kehitystarpeiden perusteella
  • Asiakkaan oman konfigurointijärjestelmän sekä Tacton-tyyppisten ratkaisujen jatkokehittäminen
  • Tuotantoon menevän koodin lukeminen, muokkaaminen ja kirjoittaminen
  • API-rajapintojen ja järjestelmäintegraatioiden parissa työskentely
  • Käyttäjien tukeminen ja palvelun toimivuuden varmistaminen
  • Vaatimusten kerääminen ja tarkentaminen yhdessä liiketoiminnan ja teknisten sidosryhmien kanssa
  • Dokumentaation, testauksen ja muutostenhallinnan tukeminen
  • Yhteistyö Solution Architectin, liiketoimintakäyttäjien ja muiden asiantuntijoiden kanssa
  • Tulevien teknisten ratkaisujen ja alustavalintojen tukeminen osana laajempaa roadmapia

Etsimämme henkilö

Etsimällämme henkilöllä on vahva kiinnostus järjestelmäkehitykseen, product configuration -ratkaisuihin ja integraatioihin. Sinun ei tarvitse olla valmis arkkitehti tai CPQ-spesialisti, mutta sinun tulee pystyä työskentelemään itsenäisesti teknisten ratkaisujen parissa ja ymmärtää, miten järjestelmät keskustelevat keskenään.

Olet tehtävään sopiva henkilö, jos sinulla on:

  • Soveltuva ylempi korkeakoulututkinto esimerkiksi tietotekniikasta, ohjelmistokehityksestä, tuotantotaloudesta tai muulta relevantilta alalta
  • Käytännön ohjelmistokehityskokemusta ja kykyä lukea olemassa olevaa koodia ja tehdä siihen muutoksia, sekä kirjoittaa tuotantoon menevää koodia
  • Kokemusta tai hyvää ymmärrystä API-rajapinnoista ja järjestelmäintegraatioista
  • Osaamista esimerkiksi seuraavista teknologioista: .NET, C#, JavaScript, React, Node.js, Python, relaatiotietokannat
  • Hyvät viestintä- ja yhteistyötaidot kansainvälisessä ympäristössä
  • Kykyä toimia itsenäisesti, selvittää asioita oma-aloitteisesti ja viedä tehtäviä maaliin
  • Sujuva englannin kielen taito

Eduksi katsomme:

  • Kokemuksen tuotteen konfigurointiratkaisuista, CPQ-järjestelmistä tai sääntöpohjaisista konfiguraattoreista
  • Kokemuksen Tacton CPQ -ratkaisuista tai vastaavista alustoista
  • Kokemuksen teollisuuden, suunnittelun, PLM-, ERP- tai engineering-ympäristöjen järjestelmistä
  • Kokemuksen ketteristä menetelmistä, Scrumista, DevOps-käytännöistä tai ITSM-prosesseista
  • Suomen tai ruotsin kielen taidon sujuvan taidon

Käytännön asiat

  • Sijainti: Ensisijaisesti Vaasa, mutta myös Helsinki ja Turku ovat mahdollisia
  • Työmalli: Hybridimalli, jossa lähityötä suurin osa työpäivistä
  • Matkustus: Helsinki- tai Turku-sijainnilla ajoittaista matkustamista Vaasaan
  • Työaika: Kokoaikainen, vakituinen
  • Aloitus: Elokuun 2026 alussa
  • Palkka: Noin 3700 – 4700 €/kk osaamisesta ja kokemuksesta riippuen
  • Kieli: Englanti pakollinen, suomi ja ruotsi katsotaan eduksi

Aikataulu

  • Viikot 23-25: Haastattelut Academic Workin kanssa
  • Viikko 26: Haastattelut asiakasyrityksemme kanssa
  • Viikko 26 tai 27: Palkkauspäätös

Rekrytointiprosessimme

Academic Work hoitaa tätä hakua asiakkaansa puolesta, jonka toiveena on kaikkien tehtävää koskevien kysymysten osoittaminen Academic Workille.

Hakijoita haastatellaan jatkuvasti ja mikäli olemme edenneet jo rekrytointiprosessissa pidemmälle, saatamme sulkea haun ennen lopullisia valintoja. Valintaprosessiin sisältyvät luonteenpiirteitä sekä kognitiivista kykyä mittaavat testit. Testit toimivat työkaluina oikean tekijän löytämiseksi tehtävään sekä takaavat tasa-arvoisen ja oikeudenmukaisen arvioinnin.

Onko sinulla kysyttävää tästä työpaikasta?

Jos sinulla on kysyttävää, otathan yhteyttä rekrytointitiimiin osoitteessa krs01@academicwork.fi ja mainitse sähköpostissasi työpaikkakohtainen ID 2QTI4A.

Granlund Oy

Site Commissioning Lead, Granlund Oy, Kajaani, Helsinki, Oulu, Lahti, Kotka tai Kouvola

Granlund Oy

Kajaani, Helsinki, Oulu, Lahti, Kouvola, Kotka

Kokoaikainen

Suorarekrytointi

2 päivää sitten

Full Stack Developer, Python / React / AWS – Helsinki

Länsi-Helsinki, lähityötä 2-4pvä/vko

Kokoaikainen

Vuokratoimeksianto

2 päivää sitten

Full Stack Developer, Python / React / AWS – Helsinki

West Helsinki, on-site work 2–4 days/week

Full time

Staffing

2 päivää sitten

Eaton Electric Oy

Mechanical Engineer, Eaton Electric Oy, Vantaa

Eaton Electric Oy

Vantaa

Kokoaikainen

Vuokratoimeksianto

3 päivää sitten

Nordic Green Energy

Myyjä, Nordic Green Energy, Vaasa

Nordic Green Energy

Vaasa

Kokoaikainen

Suorarekrytointi

4 päivää sitten

Solution Engineer / System Developer, tuotteen konfigurointiratkaisut

Vaasa (ensisijaisesti) tai Helsinki tai Turku

Kokoaikainen

Vuokratoimeksianto

4 päivää sitten

Solution Engineer / System Developer, Product Configuration Solutions

Primarily Vaasa, or Helsinki or Turku

Full time

Staffing

4 päivää sitten

L&T Teollisuuspalvelut

Työpäällikkö, L&T, Suomi

L&T Teollisuuspalvelut

koko Suomi

Kokoaikainen

Suorarekrytointi

3 viikkoa sitten

Project Administration Assistant, Espoo

Espoo

Full time

Staffing

1 kuukausi sitten